Všichni dnes žijeme v době a prostoru, který přináší mnohé nové výzvy, nové konflikty na úrovni jedince či společnosti, zvýrazňují se protiklady. Mnoho z nás si stále více začíná uvědomovat svoji podstatu. Začínáme chápat, že nejsme jen hmotné tělo.
O své zdraví a pak i léčení se zajímáme hlavně když cítíme potíže, které nás fyzicky nebo psychicky omezují. Je vidět, že se stále více tvoří hranice mezi klasickou (alopatickou) a alternativní (komplementární) medicínou. Tento konflikt vyplývá z paradigmat, která definují postoj obou proudů. Je to ale „souboj“ přirozený a zcela určitě povede ke změně. Změně v myšlení jedince a později i společnosti. Povede k nové koncepci, novému paradigmatu, které bude odrážet potřeby doby a lidí, potřeby pečovat nejen o tělo, ale i o duši a ducha. Bude se zřejmě více projevovat nové paradigma, které staví subjekty i objekty, ducha i hmotu na stejnou úroveň.
Ucelenou myšlenku pro překonání dualismu tělo – duše, hmotné a nehmotné, přináší koncept INTEGRÁLNÍ MEDICÍNY. Snaží se o propojení klasické a alternativní medicíny a umožnění komplexní léčby těla, mysli a duše. Paradigma vychází z kvantové fyziky a je založena na primátu vědomí. Kvantová fyzika místo jednoznačnosti mluví o neurčitosti. Místo částic nebo vln hovoří o komplementaritě částice a vlny. Takže kvantová fyzika uvádí do klasické fyziky VĚDOMÍ – záleží na tom, kdo se dívá a co je pozorováno. Objekt může být ve stejné době subjektem … a naopak. Kvantová fyzika vidí věci a jejich pohyby jako MOŽNOSTI a kdo z možností vybírá – VĚDOMÍ. My na naší úrovni poté máme například v oblasti péče o zdraví, možnost volby mezi nemocí a zdravím a můžeme volit mezi zaujatostí nemoci a zaujatostí zdravím. Vede nás to k pochopení, že postoj nemoc – zdraví je jen naše volba a také jen naše zodpovědnost.
Myšlenka INTEGRÁLNÍ MEDICÍNY, se kterou přišel před několika lety fyzik a filozof Amit Goswani Ph. D. je zřejmě jedním z mála smysluplných směrů v medicíně budoucnosti. Goswami ve své knize „Kvantový doktor“ píše: „Když to shrneme, východní medicína se soustředí na jednu polovinu jablka – VITÁLNÍ TĚLO, kde jsou uložené plány, podle nichž se tvoří forma. Západní medicína se zase zaměřuje na druhou polovinu – FYZICKÉ TĚLO, tedy na formu samotnou. Takto máme dva systémy medicíny, oba velmi dobré v tom co dělají, ale ani jeden sám o sobě není oním celým dokonalým jablkem holistického zdraví. Takže integrace obou je nezbytná!“.
© AURA MEDICAL CLINIC, s. r. o.
Made by WhoIsLemon