Deprese je nezdravý stav psychiky projevující se dlouhodobě pokleslými náladami jedince. Má skličující charakter, jedinec upadá do trudnomyslných úvah a nazírání světa. Pociťuje často úzkost a osamocenost, pocity bezcennosti nebo viny, malou sebedůvěru, únavu, zhoršené soustředění, problémy s pamětí a pozorností. Je téměř neschopen smysluplné činnosti a okolí se jeví jako lenoch. Může se to pojmenovat jako „bolest duše“. Jeho myšlení se zpomaluje a chřadnou jeho reakce na radostné podněty. Ztrácí zájmy a chladně či podrážděně reaguje. Deprese se léčí hlavně antidepresivy.
Druhy depresí
- Lehká - člověk se musí do každé činnosti nutit, uzavírá se do sebe, nemá z ničeho radost, ale nějaké věci zvládá udělat - v domácnosti i v práci.
- Středně těžká - postižený je nešťastný, nedokáže pracovat a nic ho nebaví.
- Těžká - pstižený se o sebe nedokáže postarat, zanedbává osobní hygienu, kouká se na televizi (i když ho to nebaví), povrchově dělá nenáronou věc jako práci na počítači, ale moc toho tam neudělá či je to povrchní, nebo leží v posteli a zabývá se svými chmurnými myšlenkami.
- Těžká s psychotickými příznaky - stejné příznaky jako u těžké depresivní epizody, ale dále se vyskytují navíc bludy.
- Bipolární deprese - střídá se deprese a mánie (přílišná aktivita).
- Dissimulovaná deprese - člověk má fyzické příznaky, ale necítí se depresivně. Příznaky se zlepší podáváním antidepresiv.
- Dystymie
- Endogenní deprese
- Larvovaná deprese
- Organická deprese - může být způsobena nějakou nemocí.
- Poporodní deprese - vyskytuje se u žen 2-3 dne po porodu. Postižené se obávají, zda se dokáže o dítě správně postarat.
- Reaktivní deprese
- Rekurentní depresivní porucha - tato deprese vzniká vlivem stresové situace jako například ztrátou zaměstnání, smrt/těžké onemocnění blízkého člověka.[
- Rekurentní krátká depresivní porucha
- Sezónní deprese - sezonní emoční poruchy se objevují na podzim a někdy i na jaře. Vzniká to nedostatkem slunečního světla. Nemocný má zvýšenou potřebu spánku. Léčí se tzv.fototerapií.
- Symptomatická deprese
- V menopauze - tato deprese se vyskytuje u žen, které jsou v menopauze.
- Zpomalená deprese
- Unipolární
Hlavní příznaky depresí
- Depresivní nálada v míře jednoznačně abnormální pro daného jedince, přítomna po většinu dne a téměř každý den a trvající alespoň 2 týdny.Náladu nelze výrazněji zlepšit vlastním úsilím (vůli) nebo aktivitami, které dříve náladu zlepšovaly. Depresivní nálada nemá zjevný důvod nebo důvod neodpovídá hloubce depresivní nálady. Náladu nemocní popisují jako smutnou, bezradnou, zoufalou, bolestnou, ale i prázdnou či naopak podrážděnou.
- Ztráta zájmů nebo potěšení při aktivitách, které jsou normálně příjemné. Nemocný nepociťuje příjemné emoce u koníčků a zájmů, které jej dřív těšily, a začne je opouštět, podobně mu přestává přinášet radost kontakt s přáteli a postupně se izoluje.
- Pokles energie nebo zvýšená unavitelnost. Projevuje se i při běžných denních činnostech (domácnost, hygiena, práce, studium,…), které člověk dříve zvládal, vše vyžaduje zvýšenou námahu nebo člověk zvládne za stejný čas méně činností.