Balanční cvičení je soubor nejrůznějších cviků využívajících nestabilní polohy těla k odstranění nebo zmírnění problémů, jako jsou bolesti páteře a kloubů, vadné držení těla, nadváha nebo obtížně formovatelné partie. Pomáhá zformovat postavu a pozitivně ovlivňuje celkový vzhled těla, uvolňuje napětí a podporuje celkovou regeneraci organismu.
Cílem balančních cvičení je zapojit a posílit hluboké svalové struktury, které při běžném pohybu uplatňujeme podstatně méně. Kromě toho nás také učí soustředit se na konkrétní pohyb, rozvíjí rovnováhu a napomáhá správnému držení trupu. Využívá se nejen pro řešení důsledků negativních civilizačních vlivů - nedostatek pohybu, jednostranné zatěžování organismu, nadměrný stres a nevyvážená strava - ale také jako podpůrné cvičení u dalších sportů, například lyžování nebo basketbalu.
Jaké problémy balanční cvičení řeší?
- mírní bolesti páteře, svalů a kloubů
- napravuje vadné držení těla
- napomáhá řešit problém nadváhy nebo obezity
- formuje problematické partie těla
- zlepšuje koordinaci pohybů, rozvíjí rovnováhu
- uvolňuje napětí organismu vyvolané stresem a nadměrnou zátěží
Jak balanční cvičení probíhá?
Balanční cvičení využívá záměrně navozené nestabilní polohy, která vede k aktivaci konkrétní svalové struktury. Prvním předpokladem efektivního cvičení je zvládnutí správného držení těla. Teprve po dokonalém zvládnutí postoje i sedu přecházíme k prvním cvikům Obvykle se začíná balančním cvičením na podložce, bez pomůcek. Později se využívají nejrůznější pomůcky, jako jsou míče, balanční točny, dynamické vzduchové podložky, houpací desky a další. Současně se zvyšuje intenzita celého cvičení. U pokročilých lze uplatňovat složitější kombinace pomůcek. Velkou výhodou balančních cvičení je nenáročnost na prostor a přijatelná cena cvičebních pomůcek. Lze je tak s úspěchem provádět i doma.
Pro koho je balanční cvičení vhodné?
Balanční cvičení může cvičit prakticky každý, je vhodné jak pro děti, tak i pro dospělé. Lze volit mezi mírnými formami zátěže zaměřené na protažení bolestivých partií, přes posilování a povzbuzení krevního oběhu, až po náročná koordinační cvičení pro sportovce. Pokud s balančním cvičením začínáte, je třeba obzvláště dbát na bezpečnost při použití pomůcek a dodržovat postupy, s kterými vás seznámíme. Frekvenci cvičení, jeho náročnost i typ nejvhodnějších pomůcek je třeba vždy stanovit na základě konzultace a vašich konkrétních potřeb nebo problémů.