Faktory ovlivňující vznik onemocnění kloubů?
Genetické faktory:
Jednou ze zajímavých teorií je, že sklon ke vzniku onemocnění je podmíněn geneticky, tzn. že rodinná anamnéza může mnohé napovědět. V jedné studii, do které byla zařazena jednovaječná dvojčata, bylo zjištěno, že pokud jedno z dvojčat onemocnělo, v budoucnosti se u druhého z dvojčat projevilo onemocněnítéměř ve 30 procentech případů. I když nelze říci, že všichni, kdo mají genetické sklony k onemocnění jím ve skutečnosti mohou trpět. Jisté však je, že ti, kteří tyto sklony nemají nikdy neonemocní. Tyto závěry napovídají, že při vzniku onemocnění hraje roli i řada dalších faktorů.
Faktory prostředí:
Další teorie říká, že onemocněnímůže být způsobeno faktory prostředí, vystavení některým bakteriím nebo určité stravě v některých lokalitách. Například vědci zjistili, že pacienti, kteří byli nakaženi bakterií nazývanou Proteus mirabilis onemocněli častěji než ti, kteří s touto bakterií nepřišli do styku.
Hormonální faktory:
Třetí teorie uvádí, že onemocnění může být způsobeno hormony, především u žen. V těhotenství se totiž výrazně mění hormonální hladiny. Hormony, jako jsou estrogen a progesteron (pohlavní ženské hormony), stoupají a následně klesají. To může vysvětlovat fakt, proč se projevy onemocnění objevují po porodu nebo proč žena onemocněním postižená, která otěhotní, pociťuje podstatné zlepšení symptomů během těhotenství, které však po porodu opět zmizí.
Příznaky
prodromální (předchází vlastním projevům choroby)
- subfebrilie
- hubnutí
- únava
kloubní
- bolest (nejdříve drobných kloubů)
- ranní ztuhlost,zduření
- omezení pohyblivosti
- deformity kloubů a ankylozy
- kůže na prstech je lesklá, hladká, atrofická
mimokloubní
- oční příznaky (záněty skléry)
- nervové poškození
- anemie