Obezita a nadváha jsou onemocnění z nadměrného uložení tuku v organismu. Podíl tuku v organismu je normálně u žen do 25 až 30 procent a u mužů do 20 až 25 procent. O podílu tuku v těle se lékaři umějí přesvědčit mnoha postupy. V běžné praxi však stačí posoudit hmotnost pacienta.
Příčiny nadváhy
Příčiny nadváhy lze obecně rozdělit do několika skupin:
- vyšší příjem energie než její výdej
- genetika a vrozené dispozice
- poruchy metabolismu
- užívání některých léků
- psychické faktory
- nevhodné jídelní návyky z rodiny
- hormonální vlivy
Typy nadváhy
Klasifikace nadváhy se obvykle člení podle tzv. BMI. Avšak neméně podstatné je členění nadváhy podle její závažnosti. V takovém případě rozličujeme:
- nadváhu mužského typu (postava typu jablko) - tento typ je charakteristický metabolickými komplikacemi, včetně progrese cukrovky a aterosklerózy.
- nadváhu ženského typu (postava typu hruška) - obvykle je považována za kosmetický problém.
Členění takto formulované není vždy vázáno jen konkrétnímu pohlaví. Nadváhu ženského typu může mít i muž a mužského typu může mít i žena.
Zdravotní rizika obezity
Obezita i nadváha zkracují život a přinášejí řadu komplikací. Nadváha je považována za předstupeň obezity. Zdravotní rizika tedy stoupají již od BMI 25 a rizika řady onemocnění, která mají vztah k obezitě, včetně cukrovky, pak dále ostře stoupají od hodnoty 27 a 30. Morbidní obezita (BMI nad 40) je pak závažným onemocněníma osoby s tímto stupněm nadváhy nepřežívají většinou 60 let. Optimální životní prognózu mívají podle řady studií jedinci s BMI 20 až 22 v mládí, kteří se do stáří posunou na hodnoty blízké horní hranici normy (BMI 25). Použití BMI je tedy celosvětově uznávaným měřítkem pro stanovení diagnózy obezity, zároveň může sloužit i jako ukazatel životní prognózy a rizika většiny komplikací obezity. Komplikace obezity dělíme na mechanické a metabolické. K mechanickým patří například opotřebení kloubů, dušnost, poruchy dechu ve spánku, chrápání. K metabolickým pak cukrovka, hypertenze, ateroskleróza, ale i sterilita a vznik některých zhoubných nádorů. K nádorům souvisejícím s obezitou patří např. nádory prsu, dělohy, prostaty, tlustého střeva. Pokles hmotnosti o 10 procent vede k poklesu všech metabolických komplikací až o 50 procent.
Příčiny obezity
I přesto, že dále ukážeme několik faktorů, které mají vliv na nadváhu, obecně je nadváha či obezita onemocnění s ne zcela jasně formulovanými příčinami. Ovlivnit ji mohou jak vlivy prostředí, tak vlivy genetické.
Podíl genetických (vnitřních, resp. zděděných) a vnějších faktorů je přibližně 1:1. K vnějším faktorům řadíme např. psychologické vlivy, stres, vzdělání, přejídání, omezení pohybu apod. U vnějších faktorů je třeba posoudit výše uvedené vlivy u konkrétního člověka. Pro posouzení genetického vlivu na obezitu je vhodné znát výskyt obezity a cukrovky v rodině. Cukrovka 2. typu je více dědičné onemocnění než obezita.
Genetické vlivy byly zkoumány zejména ve studiích s adoptovanými dvojčaty. Jak již bylo uvedeno, je podíl genetických vlivů přibližně 50 procent. Značná část obézních tedy za své onemocnění nemůže. To však neznamená, že by se takový jedinec neměl léčit!