Hypertenze, jinak též vysoký krevní tlak, patří mezi nejčastějších kardiovaskulární onemocnění. Hypertenzí podle odhadů trpí až pětina dospělé populace.
Za hypertenzi označujeme stav, kdy je krevní tlak delší dobu, či opakovaně zvýšen nad hodnotu 140/90 mmHg a u diabetiků nad 130/90 mmHg. Za ideální u dospělých osob se považuje tlak 120/80 mmHg.
Příčiny hypertenze
V zásadě rozeznáváme tři základní druhy tohoto onemocnění:
- Primární arteriální hypertenze - zvýšený tlak není důsledkem jiného onemocnění
- Sekundární arteriální hypertenze - je důsledkem jiného zjištěného onemocnění, pro léčbu je nutné tuto příčinu odstranit
- Samostatným onemocněním s odlišnými příčinami, projevy a následky je plicní arteriální hypertenze - hypertenze v plicním oběhu.
Stádia hypertenze
- postižený je bez potíží a jedinou známkou hypertenze je naměřených vysoký krevní tlak, který z ojedinělého postupně přechází v trvalý.
- onemocnění je charakterizováno aterosklerotickými změnami. Levá srdeční komora je zvětšena, což je důsledkem neúměrného zatížení, zvláště levé části srdce.
- dochází ke zhoršení funkcí orgánů zasažených onemocněním. Tepny jsou v důsledku hypertenze postiženy aterosklerotickými změnami. Často vzniká ischemická choroba periferních tepen dolních končetin, což v nejvážnějších případech končí až amputací postižené nohy. V tomto stadiu může dojít, následkem onemocnění, ke krvácení do mozku a tedy k náhlé cévní mozkové příhodě, která někdy vede k různým stupňům poškození tělesných funkcí nebo až k úmrtí. V případě, že hypertenze dobře léčena, k tomuto stádiu by nemělo vůbec dojít.