Řada lidí se chce zbavit vrásek, ale stav jejich kůže ještě nevyžaduje radikální chirurgický zákrok. V takovém případě je optimální aplikace botulotoxinu, která velmi efektivně řeší první projevy stárnutí.
V čem spočívá vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinu?
Botulotoxin (známý jako klobásový jed) je látka, kterou produkuje bakterie Clostridium botulinum. K řešení vrásek se využívá kosmetická forma těchto bakterií. Jeho působením dochází k blokádě nervového zakončení. Do svalu se tedy nedostává nervový vzruch, čímž dochází k vyhlazení vrásek. Po čase účinek ustupuje a sval je opět inervován.
Pro koho je vyhlazení vrásek botulotoxinem vhodné?
Metodu může využít každý, kdo požaduje vyhlazení vrásek pokud je metoda vhodná právě pro konkrétní typ vrásek. Podstoupit aplikaci botulotoxinu nesmí těhotné a kojící maminky a lidé trpící některými nervovými poruchami. Kontraindikací může být alergie na některé složky přípravku a poruchy krevní srážlivosti. Neúčinná bývá aplikace botulotoxinu u lidí, kteří prodělali onemocnění botulismus (otravu botulotoxinem). Toto onemocnění se v našich podmínkách vyskytuje velmi sporadicky.
Využití botulotoxinu
- Vějířovité vrásky
- Vrásky od mračení
- Vodorovné vrásky na čele
- Glabelární vráska
- Vrásky u zevního očního koutku
- Pokles krajní části obočí
- Uvolnění nežádoucího výrazu obličeje
Před zákrokem
Zákrok nevyžaduje zvláštní přípravu. Lékař pouze zhodnotí, zda je metoda pro klienta vhodná, eventuálně nabídne jinou alternativu. Pokud pacient v minulosti prodělal alergickou reakci na některý z dezinfekčních prostředků, je třeba o tom lékaře informovat, stejně jako o prodělaných závažných onemocněních.
Průběh aplikace botulotoxinu
Aplikace botulotoxinu nevyžaduje anestezii, je prakticky bezbolestná. Vlastní ošetření trvá přibližně pět až deset minut v závislosti na rozsahu ošetřované oblasti. Ta se nejprve pečlivě odezinfikuje a následně lékař aplikuje tenkou jehličkou botulotoxin do požadované oblasti. Nejčastěji je touto oblastí partie od nosu nahoru, na dolní polovinu obličeje se botulotoxin používá zřídka. Důvodem je riziko omezení mimiky.
Po aplikaci botulotoxinu
Zákrok je nenáročný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci, je možné ihned se zařadit do běžného života. Nicméně čtyři hodiny po ošetření by se nemělo lehat, aby botulotoxin tkáněmi neprosakoval například do očí a nezpůsobil pokles očního víčka. Ošetřená místa by se neměla škrábat a třít minimálně po dobu 12 hodin. Také je doporučeno týden vynechat návštěvu kosmetiky, solária nebo masáže ošetřené oblasti.
Jaký je výsledek aplikace botulotoxinu a jak dlouho přetrvá?
Výsledek aplikace botulotoxinu není trvalý. Po prvním podání přetrvá zhruba tři měsíce. Při další aplikaci zhruba půl roku a po následných aplikacích 9 – 12 měsíců. Kvalitu výsledku ovlivňuje množství podané látky a přesnost aplikace. V případě, že je dávka toxinu nízká nebo aplikována chybnou technikou, nemusí ošetření přinést kýžený efekt. Ošetření je třeba opakovat minimálně jednou za rok, naopak frekvence vyšší než dvakrát ročně ve stejné oblasti není doporučeno provádět. V případě hlubokých vrásek je možné podání botulotoxinu zkombinovat s výplňovým materiálem. Někdy se stane, že klient se odnaučí používat některé vlivem botulotoxinu vyřazené mimické svaly. Snižuje se tím pravděpodobnost tvorby vrásky v dané oblasti.
Komplikace aplikace botulotoxinu
Zákrok je bezpečný, přesto se mohou ve vzácných případech objevit komplikace. Nejčastěji nastávají bolesti hlavy, které do dvou dnů ustupují. Zřídka může nastat pokles očního víčka, který rychle odezní. Někdy se objevují symptomy podobné chřipce. Obvyklá jsou také zarudnutí či modřinka v místě vpichu nebo přechodné oslabení svalů. V případě výskytu komplikací informujte svého lékaře, který vám je pomůže řešit.