Plastická operace víček, jinak též Blefaroplastika, je estetickým zákrokem řešícím pokles víček nebo tukotvorbu v oblasti očí. Indikací k tomuto výkonu jsou ptóza (Jedná se o pokles horního víčka, které zasahuje přes okraj rohovky. Ptóza může být vrozená nebo ji člověk může získat během života), tukové výhřezy, přebytky kůže v oblasti očních víček.
Jak blefaroplastika probíhá?
Blefaroplastika se provádí při poklesu víček nebo tvorbě tukových váčků pod očima. Nejčastěji se jedná o zákrok, kdy jsou zároveň operována zároveň horní i spodní víčka. Operatér odstraní dané oblasti přebytečnou kůži, tukové výhřezy a někdy také část svalu. V případě, že problémovou partií jsou spodní víčka a tukové váčky na nich se tvořící, pak lze plastickou operaci očí řešit z vnitřní strany víčka přes spojivku. Po operaci jsou časté krevní podlitiny a otoky, které ale během několika málo dnů zcela zmizí.
Co blefaroplastika řeší?
Blefaroplastika především koriguje příčiny staršího a unavenějšího vzhledu. To však v žádném případě neznamená, že okolí začne klienta po blefaroplastice vnímat jinak.
Pro koho blefaroplastika určena?
Plastická operace víček se nejčastěji se operace víček provádí u lidí starších 35 let. V případě, že pacient má k potíží v oblasti očních víček vrozené dispozice je možné blefaroplastiku provést i u mladších klientů.
Lze blefaroplastiku kombinovat s jiným zákrokem?
Plastickou operaci očních víček, neboli blefaroplastiku, lze kombinovat například s faceliftem.
Jaké jsou nevýhody blefaroplastiky?
Pravděpodobně nejdůležitější nevýhodou blefaroplastiky je tzv. Ektropium. Projevuje se přetočením očního víčka nebo odtažením spojivky od oka. Dochází tak tomu, že pacient neustále slzí, tím dochází k permanentnímu zvlhčování a dráždění kůže v oblasti oka. Ektropium se objevuje časně po operaci v důsledku otoků, toto ektropium je dočasné a absorbací otoku se stav zlepšuje. Trvalé ektropium je způsobeno odběrem příliš velké části kůže, nebo komplikací hlubokých jizev v oblasti svalů a vaziva.
Jak se chovat po blefaroplastice?
Ošetřující lékař vás před odchodem domů podrobně seznámí s tím, jak se chovat a co dělat v následujících dnech. Obecně platí, že po blefaroplastice se doporučuje mít při spánku hlavu ve zvýšené poloze. Minimálně týden po zákroku je nezbytně nutné se nevystavovat přílišné tělesné námaze, která vyvolává zvyšování krevního tlaku, což je po operaci očních víček nežádoucí. Úskalím blefaroplastiky je možné otékání očních víček v prvních dnech po zákroku. Vyloučit nelze ani vznik drobných modřin v oblasti dolních víček, které během krátké doby zmizí.