Jediné efektivní řešení jak se zbavit břišní kýly je její chirurgické odstranění. V současnosti je dávána přednost tzv. beznapěťovým operacím. Tedy zákrokům které významně zkracují dobu rekonvalescence a také riziko návratu kýly.
V čem spočívá beznapěťová operace kýly?
Na rozdíl od klasického chirurgického zákroku se u beznapěťových operací kýly používá k uzavření kýlní branky nejen sešití vlastní tkáně, ale také síťky, která plní funkci záplaty. Její použití předchází napětí a tahu, jež vzniká uzavřením branky pouhým šitím. V místě síťky vzniká nová pevná vrstva tkáně, která brání opětovnému vyhřeznutí kýlního obsahu. Nejmodernější síťky pro beznapěťové operace kýly bývají částečně vstřebatelné a jejich fixace nevyžaduje rozsáhlé šití, čímž šetří okolní tkáně. Velmi dobře se uplatňují trojrozměrné síťky, které působí současně jako zátka i záplata v místě vzniku kýly, obvykle aplikované u tříselných kýl.
Přednosti beznapěťové operace kýly
- minimální riziko návratu kýly
- minimální pooperační obtíže
- žádná nebo pouze jednodenní hospitalizace
- rychlejší zhojení a kratší doba rekonvalescence
Pro koho je beznapěťová operace kýly určena?
Beznapěťovou operaci kýly může podstoupit dospělý člověk i dítě, u kterých se objevila kýla. Nejčastěji tříselná, pupeční nebo kdekoliv jinde v břišní stěně, včetně kýly v jizvě. Je také vhodnou alternativou pro ty, pro které je celková anestezie příliš riziková. Beznapěťové operace kýly patří mezi nejméně zatěžující a současně nejefektivnější řešení problémů s kýlou.
Před operací kýly
Nejprve je třeba podstoupit vyšetření chirurgem, který potvrdí kýlu a navrhne operační postup. V případě celkové anestezie bude nutné absolvovat běžné předoperační vyšetření internistou. V případě lokální anestezie závisí rozsah předoperačního vyšetření na celkovém zdravotním stavu a věku pacienta. Pokud v minulosti prodělal alergickou reakci na některý z léků nebo dezinfekčních prostředků, je nutné o tom lékaře informovat. V době zákroku by u pacienta nemělo probíhat akutní infekční onemocnění (např. chřipka nebo nachlazení).
Průběh beznapěťové operace kýly
Ve většině případů lze zákrok provést v místním znecitlivění. Operace obvykle trvá přibližně 20 minut. Podle lokalizace a rozsahu kýly volí operatér odpovídající typ a velikost síťky. Nejprve místo v okolí kýly znecitliví, což může být pro klienta nepříjemné. Lokální anestetikum však začíná rychle působit. Následně operatér z řezu nad kýlou zavede a fixuje síťku, a řez uzavírá několika stehy.
Po beznapěťové operaci kýly
Bezprostředně po zákroku je operační rána kryta sterilním čtvercem. Pokud byla operace provedena v místním znecitlivění, je možné po několika hodinách odejít domů. V případě celkové anestezie je nutné zůstat na klinice do druhého dne. V prvních dnech se mohou objevit bolesti, lze je vyřešit užíváním běžných analgetik podle doporučení lékaře. V prvních dnech po zákroku je třeba vyvarovat se činností, které zatěžují stěnu břišní. Již za 10 až 14 dnů po operaci je klient většinou schopen plné zátěže.
Jaký je výsledek beznapěťové operace kýly
Beznapěťové operace kýly jsou velmi efektivní. Riziko recidivy je minimální. Některé zdroje uvádějí návrat kýly pouze ve 3 % případů.
Komplikace
Stejně jako po každém chirurgickém zákroku může dojít ke vzniku komplikací, například ke krvácení, infekci v ráně nebo alergické reakci na použitá léčiva. Nicméně beznapěťové operace kýly jsou v mnoha ohledech podstatně méně zatěžující a tím je sníženo riziko rozvoje komplikací. Přesto pokud se u vás objeví zvýšené krvácení, bolestivost, výtok z rány, horečka a další neobvyklé projevy, kontaktujte svého lékaře, který vám pomůže případné komplikace řešit.