Skutečný věk můžeme ve tváři, na krku i dekoltu skrýt. Ten kdo nás může snadno prozradit, jsou naše ruce. Dlouhou dobu se zdálo, že estetická chirurgie i dermatologie jsou na stárnoucí ruce prakticky bezmocné. V současnosti však nabízejí řadu možností, jak vzhled rukou výrazně omladit a zlepšit.
Stárnutí rukou
Kůže rukou je velmi citlivá a současně také nejvíce vystavena působení nečistot, chemických látek, nebezpečných bakterií a také riziku mechanického poškození. S přibývajícími roky poklesá její elasticita, objevují se vrásky, kůže je ztenčená a uvolněná. To všechno může způsobit, že ruce nejen prozradí náš skutečný věk, ale budou vypadat ještě starší. Velký vliv má UV záření, kterému jsou ruce vystaveny prakticky nepřetržitě. Nejvíce postiženy bývají jejich hřbety. Omlazení rukou lze dosáhnout neinvazivní mezoterapií, karboxyterapií a dalšími metodami Anti-Aging medicíny.
Na rukou si také velmi snadno můžeme otestovat stav svého pitného režimu. Pokud uchopíme na hřbetu ruky kůži mezi prsty a následně pustíme, při dobré hydrataci se kožní řasa rychle vyrovná. Chybí-li nám tekutiny, zůstává kůže zkrabacená a do původního stavu se vrací jen velmi pomalu. V takovém případě by to pro nás měl být alarm, že trpí nejen naše ruce, ale i celý organismus.
Pigmentové skvrny na rukou
Ruce, zvláště jejich hřbety, bývají také místem vzniku stařeckých pigmentových skvrn. S přibývajícím věkem se objevují jako nahnědlé skvrny, které se mohou rozrůst až na velké plochy, pokrývající velkou část hřbetu ruky. Obvykle se začínají objevovat mezi padesátým a šedesátým rokem života. Řešením je potírání skvrn bělícími krémy, působením pulsního světla nebo jejich odstranění laserem.
Vystupující žilky a šlachy
S postupem věku dochází k redukci podkožní tkáně rukou, což má za následek kostnatý vzhled ruky. Na rukou viditelně vystupují žilky a šlachy, které vytváří dojmem stařeckých rukou.
Kožní výrůstky na rukou
Na rukách, zvláště v oblasti nehtů se velmi často vyskytují bradavice nebo kožní růžky. Tyto výrůstky působí nejen nevzhledně, ale také funkčně omezují jemnou motoriku prstů. Pokud se chceme výrůstků zbavit, je možné využít laserové metody, odstranění pomocí přístroje Cryopen nebo chirurgické sejmutí útvaru. Nejvhodnější metodu doporučí lékař podle typu a lokalizace výrůstku.
Rozpraskaná kůže
U lidí s vyšším sklonem k rohovatění pokožky nebo při jejím ztenčení může docházet ke vzniku prasklinek. Ty mezi prsty, kam je horší přístup vzduchu, mohou mokvat a infikovat se například plísněmi. Příčinou jejich tvorby mohou být také exzémy. Už tak křehká pokožka bývá, zvláště u dětí, drážděna škrábáním a trhlinky vznikají velmi snadno.
Pocení rukou
Jedním z velkých problémů, které postihuje právě ruce a značně člověka společensky znevýhodňuje, je nadměrné pocení dlaní. To se objevuje zvláště v teple, ve zvýšených stresových situacích, nicméně některé lidi trápí pocení dlaní i v chladnu nebo v situacích bez emočního vypětí. Velmi účinné jsou v takovém případě botulotoxinové injekce.