Oheň, jinak též hemangiom, je nezhoubný útvar tvořený atypickým shlukem cév a následným propojením cévní pleteně. Vypadá jako červený útvar. Objevovat se může na kůži, v podkoží i na vnitřních orgánech. Typickým příkladem hemangiomu je naevus flammeus, lidově oheň. Ve většině případů bývá hemangiom především kosmetickým problémem.
Proč hemangiom vzniká?
Příčiny, proč se hemangiom tvoří, nejsou příliš jasné. Ukazuje se podíl dědičnosti. Hojnější výskyt je typický pro děvčata. Svou roli hraje také věk. Velká část kožních a podkožních hemangiomů se vyskytuje totiž u dětí, a to především v kojeneckém věku.
Typy hemangiomu
Hemangiom rozlišujeme podle lokalizace a rychlosti růstu. Prvním případem je vrozený, rychle rostoucí hemangiom. V tomto případě je hned po narození viditelná drobná tmavě červená skvrna, která roste velmi rychle.
Další typ hemangiomu je již sice při narození založený, ale neprojeví se ihned. Vyvíjí se pomalu, dá se říci, že roste s dítětem. Charakteristické je pro něj hlubší uložení v podkoží. Není bolestivý a někdy může vyvolat obavu z nádoru.
V některých případech je hemangiom po narození plně vytvořený útvar, který dosahuje značné velikosti a může tak působit funkční komplikace.
V případě jeho výskytu na vnitřních orgánech, obvykle na játrech, slezině nebo mozku, se nemusí celý život projevit. V dospělosti není hemangiom tak častý. Riziko jeho výskytu se zvyšuje ve středním věku.
Hemangiomy mohou být buď ploché, pouze jako rudá, vínová až profialovělá skvrna, nebo jako vystouplé útvary. Nejčastěji se objevují na kůži a v podkoží. Povrchní hemangiom lokalizovaný v oblasti obličeje nebo krku bývá nazýván oheň.
Diagnostika hemangiomu
Hemangiom většinou rozpozná lékař pouhým pohledem a není třeba provádět další vyšetření. Ojediněle, v případě nejasného nálezu, je třeba provést histologii. Pokud se hemangiom vyskytne na vnitřních orgánech, objeví se většinou náhodně při ultrazvukovém nebo CT vyšetření.
Komplikace hemangiomu
Přestože hemangiom považujeme ve většině případů především za kosmetický problém, může přinést i některé další velmi nepříjemné komplikace.
První z nich je možné krvácení z hemangiomu, který byl narušen například úrazem. Zvláště u dětí je vzhledem k jejich aktivitám toto riziko vyšší. V případě růstu může hemangiom utlačovat okolní tkáně, typicky v oblasti očního víčka omezuje zorné pole. Může se také stát, že hemangiom vyrůstá ze sliznice dýchacích cest a brání volnému dýchání, při lokalizaci ve zvukovodu narušuje sluch.
Ačkoliv velká část hemangiomů mizí spontánně, doporučujeme vždy navštívit lékaře a v případě kosmeticky nebo i funkčně významných problémů, řešit jejich léčbu včas.