Mnohé ženy trápí zvýšený růst chloupků v oblasti podpaží, třísel nebo na končetinách. V některých případech ochlupení roste také v místech typických spíše pro muže. Potom mluvíme o onemocnění nazývaném hirsutismus. Kdy je ochlupení ještě normální a kdy ho lze považovat za nadměrné, je určováno především kulturními a společenskými rozdíly. A také subjektivním vnímáním problému ze strany ženy.
Kde všude se nadměrné ochlupení vyskytuje?
- oblast podbřišku (typické ženské ochlupení končí ostrou horizontální linií nad stydkou kostí, v případě hirsutismu vyrůstá ochlupení břišní rýhou až k pupíku, tak jak to bývá obvyklé u mužů)
- tváře po stranách, oblast nad horním rtem, brada (ochlupení napodobuje růst mužských vousů)
- hrudník
- záda, zvláště horní část
- krk
- intenzivnější ochlupení v běžných oblastech (podpaží, třísla, horní i dolní končetiny)
Proč dochází k nadměrnému růstu chloupků?
Příčin nadměrného nebo atypického růstu ochlupení je celá řada. Liší se rozsahem od mírných až po velmi těžké formy.
Idiopatický hirsutismus
U většiny žen dochází k tvorbě nadměrného ochlupení bez prokázané hormonální odchylky. Na vině bývá zvýšená citlivost na hormonální stimulaci androgeny, tedy mužskými hormony, které v malé míře produkuje i organismus ženy.
Dědičnost a rasová příslušnost
Vliv dědičnosti na růst ochlupení je neoddiskutovatelný. Zvýšené ochlupení je také vázáno na rasovou příslušnost.Výraznější ochlupení zaznamenáváme u žen s tmavými vlasy a u žen z oblasti Středomoří a Indie.
Období po menopauze
V tomto období klesá produkce ženských pohlavních hormonů – estrogenů. V souvislosti s tím bývá až u 20 % žen zaznamenán nárůst nadměrného ochlupení.
Endokrinologická onemocnění
Týká se zejména onemocnění nadledvin, štítné žlázy, podvěsku mozkového nebo vaječníků. Může se jednat například
- o syndrom polycystických ovarií, hyperprolaktinemii, hypotyreózu apod.
Vedlejší účinky léků
Nadměrné ochlupení se vyskytuje při užívání hormonálních přípravků s obsahem androgenů, ale také u některých antiepileptik nebo cytostatik.
Mentální anorexie
Při tomto závažném psychiatrickém onemocnění dochází vlivem nedostatečné výživy ke snížení množství podkožního tuku, zpomalení metabolismu, útlumu hormonální činnosti a poruše termoregulace. V důsledku toho se objevuje růst atypického ochlupení po celém těle, především na zádech, hrudníku a končetinách.
Pokud se u ženy objevuje intenzivnější růst ochlupení, zvláště v oblastech typických spíše pro muže, je třeba podstoupit vyšetření, aby se vyloučila závažná onemocnění. Obvykle se lékař dotazuje na možné dědičné předpoklady, prodělané choroby a léčby. Provede laboratorní vyšetření, doporučí gynekologické vyšetření. Případně navrhne další diagnostické kroky. Prokáže-li se, že problém je pouze kosmetický, lze využít celou řadu řešení. V opačném případě je nutné současně s kosmetickým problémem léčit i základní onemocnění, které ke vzniku nadměrného ochlupení vedlo.