Uvolněné vystouplé břicho trápí jak ženy, tak muže. Na problému se podílí uvolněná kůže a podkoží, tukové polštářky, rozestup břišních svalů nebo kombinace těchto tří. Povislé břicho působí neesteticky a značně komplikuje výběr oblečení, při rozestupu svalů hrozí i zdravotní problémy.
Co ovlivňuje, jak bude naše břicho vypadat?
Na kvalitě kůže a podkoží se podílí dědičnost, která stejně tak určuje typ náší postavy. Ženy s typem jablko mají větší tendenci ukládat tuk na celé ploše břicha. Postavu typu hruška potom trápí spíše podbřišek. Je třeba však rozlišovat, kdy dochází k ukládání tuku do podkoží a kdy do dutiny břišní, což bývá problémem především mužů.
Velký vliv na tvar břicha má samozřejmě těhotenství a porod, nadváha nebo výkyvy hmotnosti. Pevnost břišní stěny určuje také kondice svalstva, tedy naše pohybové aktivity. Důsledky pro břicho mohou mít i operace jako je například císařský řez nebo některé gynekologické zákroky. Zvláště komplikované mohou být stavy po abdominoplastice, po níž následovalo v brzké době těhotenství. V další graviditě totiž může odstraněná kůže chybět, vznikají rozsáhlé strie, velké „rozjeté“ jizvy, a především v oblasti nad pupkem abnormálně ztenčená kůže.
Kožní přebytky na břichu
Problém uvolněné kůže potkává většinou ženy po porodu nebo osoby po výrazné redukci hmotnosti. Kůže, nejčastěji v oblasti podbřišku, je potom uvolněná, svraštělá a povislá. Vzniká až kožní val, pod kterým dochází ke tření kožních ploch o sebe, jejich zarudnutí a následné dráždění. Situace se zhoršuje v letních měsících, kdy se více potíme. Kožní převis může také vzniknout po císařském řezu, kdy nad příliš pevnou jizvou vzniká kožní přebytek.
Tukové polštářky na břichu
S přibývající hmotností dochází k ukládání tuků v oblasti podkoží břicha. Zvláště u žen s typem postavy jablko je dispozice k tvorbě tukových polštářků v této oblasti vyšší. Problém se často kombinuje právě s uvolněnou kůží. Může docházet i ke kombinaci uvolněné kůže v podbřišku a nadměrným tukovým ložiskům v oblasti nad pupíkem. Přičemž kůže zůstává v těchto místech pevná.
Rozestup břišních svalů (diastáza)
Nejzávažnějším problémem břišní stěny je rozestup přímých břišních svalů. Objevuje se často u žen po porodu. Trápí i štíhlé ženy, které se intenzivním cvičením snaží beznadějně zformovat břišní převis. Rozestup břišních svalů může mít řadu negativních důsledků. Nejčastěji se objevuje vadné držení těla, porucha břišního lisu s následnou zácpou. Možný je vyskýt kýly, střevní kličky, která prostupuje skrze uvolněné svaly. Pokud se objevuje vystouplý pupík, může se jednat právě o pupeční kýlu. V některých případech dokonce břicho vyvolává dojem těhotného vzhledu.