Akné je zánětlivým, ale neinfekčním onemocněním kůže, s kterým se v průběhu života setkal prakticky každý. Zanícené pupínky dovedou potrápit nejen dospívající, ale sužují často ženy a muže ve zralém věku. Nejčastěji se akné objevuje na obličeji a krku, ramenou nebo zádech. Někdy zmizí bez následků, v závažnějších případech však může zanechat hluboké nevzhledné jizvy.
Jak akné vzniká?
Akné vzniká ucpáním vývodů mazových žláz v kůži. Mazová zátka brání volnému vylučování mazu a dochází k jejímu zanícení. Na vině bývá nadměrná tvorba kožního mazu, porucha odlučování horních vrstev kůže, hormonální změny a svou roli hrají také bakterie a kvasinky, které mohou vyvolat infekci v postiženém místě. Pokud se tato infekce šíří do hloubky, vznikají cysty, od nichž už je jen malý krůček k jizvám. Častým zlozvykem, mačkáním zanícených pupínků, se pak nositelé akné zasluhují o jeho další rozšiřování po obličeji a trupu.
Příčiny akné
Na vzniku akné se podílí celá řada faktorů, jako jsou hormonální změny a poruchy, zvýšená tvorba kožního mazu, ale také používání nevhodných kosmetických přípravků, léků nebo působení chemických látek. Svou roli hraje také genetika. Hormonální podmíněnost akné je vázána na tvorbu mužských hormonů, androgenů, které však v malém množství produkují i ženy. Přesto právě z tohoto důvodu bývají u mužů projevy akné závažnější. U žen můžeme pozorovat zhoršení akné v druhé polovině menstruačního cyklu, kdy dochází k hormonálním změnám. Hovoříme pak o premenstruační formě akné, která může trápit ženy také v dospělosti.
Akné vulgaris
Patří mezi nejčastější formy onemocnění a nevyhne se ve více či méně závažné formě prakticky nikomu, kdo prošel pubertou. Projevuje se černými tečkami nebo zanícenými pupínky na obličeji a trupu.
Stadia akné vulgaris
Mírná forma (akné komedonová) se projevuje pouze malým množstvím pupínků, převažují černé tečky. V takové fázi lze akné vyhojit prakticky bez následků, postačuje správná péče o pleť. Pro střední formu tohoto onemocnění (akné papulo-pustolozní) je typický větší výsev zanícených pupínků a červených zatvrdlých míst. V takovém případě již dokonalá hygiena pleti nestačí a je třeba volit hloubkové čištění a začít s léčbou. V nejtěžší formě (akné konglobované) dochází ke vzniku cyst, které musí řešit odborník. Cysty spontánně praskají a zanechávají po sobě hluboké jizvy.
Akné rosacea
Tento typ akné, lidově nazývaný růžovka, se vyskytuje pouze na obličeji, přičemž se projevuje jako rudé pupínky a puchýřky, ale neobjevují se ucpané póry v podobě černých teček. Stejně jako u akné vulgaris i na akné rosacea se podílí strava, kouření, stres nebo nevhodná kosmetika. Typické pro tento typ akné je zbytnění a zhrubnutí kůže v obličeji a vzniku hlubokých jizev.
Péče o pleť při akné
Péče o pleť postiženou akné vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Základem je každodenní dokonalé čištění pleti podle jejího typu, ochrana proti nepříznivým vlivům počasí prostřednictvím ochranných krémů, vhodné složení stravy a úprava životosprávy.
Důležitá je správná volba přípravků používaných k péči o problematickou pleť a v těžších formách je vždy vhodné konzultovat projevy akné s odborníkem. I přes dokonalou péči o pleť se však může stát, že akné zanechá na tváři či těle následky.
Následky akné
Nejzávažnějšími a trvalými následky akné bývají hluboké jizvy, které zvláště v obličeji vedou až ke snížení společenského uplatnění. V případě akné rosacea vzniká hrbolatá pleť, zvláště nos, který nabývá houbovitého vzhledu. Přesto, že jsou následky akné esteticky velmi závažné, situace není beznadějná a lze ji úspěšně řešit.