Řešením nevhodného tvaru nebo velikosti nosu je jeho korektivní operace, tzv. Rhinoplastika. Zákrokem lze dosáhnout úpravy do optimálního tvaru. Jedná se zejména o prodloužení nebo zkrácení nosu, zmenšení, úpravy jeho špičky, nosní přepážky, rozpětí nosních dírek nebo korekci celkové asymetrie.
Pro koho je plastická operace nosu vhodná?
Rhinoplastiku může podstoupit každý, kdo je nespokojený s tvarem nebo velikostí svého nosu. Podmínkou je dokončený vývoj nosu. To obvykle nebývá před šestnáctým rokem života. Horní hranice pro rhinoplastiku stanovena není. Je však nutné mít na paměti, že s poklesem kvality kůže se zvyšuje riziko, že již nepůjde dosáhnout optimálního výsledku operace. Zvláštní kapitolou jsou rekonstrukční operace rozštěpů nebo zákroky indikované kvůli dýchacím potížím.
Je třeba si uvědomit, že nos je dominantou obličeje a jeho úprava může znamenat radikální změnu vašeho výrazu. Zákrok proto vyžaduje určitou míru psychické stability. Rhinoplastika patří mezi nejnáročnější operace v estetické chirurgii vůbec. Je tedy třeba dbát na výběr zkušeného plastického chirurga.
Před rhinoplastikou
Dříve, než se klient rozhodne podstoupit operaci nosu, je třeba velmi pečlivě konzultovat problém a očekávání s plastickým chirurgem. Ten zhodnotí stav a seznámí pacienta s možnostmi plastické operace a jejími riziky. Posoudí jednotlivé proporce tváře, tak aby výsledek operace korespondoval s dalšími partiemi obličeje. Některá pracoviště využívají také softwarového modelování obličeje, které umožní vytvořit si přesnější představu o výsledku operace. Lékař dále zhodnotí kvalitu kůže nosu. V případě pórovité a silné kůže je vyšší riziko zhoršeného hojení.
V rámci přípravy k zákroku je nutné podstoupit předoperační vyšetření internistou a na ORL. Pokud má klient sklony k nadměrnému jizvení, nebude pro něj operace nosu patrně vhodná. Lékař operaci nedoporučí také v případě, že pacient trpí nějakým závažným onemocněním. Pokud se u vás v minulosti vyskytla alergie na některé léky, je třeba tuto informaci lékaři sdělit. V době před operací by se nemělo prodělat žádné zakutních infekčních onemocnění. Také je lékaře třeba informovat, jestli v minulosti došlo k úrazu nebo jiné operaci nosu.
Průběh operace nosu
Ve většině případů se plastika nosu provádí v celkové anestezii. V závislosti na náročnosti trvá zákrok obvykle jednu až dvě hodiny. V ojedinělých případech může trvat i déle. Podle typu problému volí chirurg nejvhodnější operační postup. Nos je po zákroku fixován náplastí a sádrou. Do nosních dírek jsou vloženy tampony, které staví krvácení. Po dobu tamponády může pacient dýchat pouze ústy.
Operační postupy rhinoplastiky
Základní postupy operace nosu se dělí na otevřenou a uzavřenou metodu. V případě otevřené metody je jizva vedena příčně nosní přepážkou a je potom viditelná, i když velmi jemná. Také pooperační otok přetrvává u tohoto postupu déle. Tento postup umožňuje operatérovi snáze modelovat a doplňovat tkáň. Její užití je mezi operatéry diskutováno. V druhém případě se operace provádí z vnitřního řezu a jizvy jsou potom lokalizovány uvnitř nosu.
V rámci operace mohou být upravovány také měkké i tvrdé části nosu a také nosní přepážka. V takové případě hovoříme o septoplastice. Ta může být provedena nejen jako korektivní zákrok, ale i z funkčních indikací. Zvláště při jejím vybočení, kdy brání volnému dýchání nosem. Společně s operací nosu není vhodné podstupovat další chirurgické zákroky v obličeji. Velmi náročným zákrokem je reoperace nosu po nezdařené rhinoplastice.
Po plastické operaci nosu
Bezprostředně po operaci bývá nos oteklý, bolestivý a mohou se objevit modřinky. Otoky v oblasti očních víček patří k obvyklému pooperačnímu průběhu, proto není důvod k případné panice. Definitivně otoky mizí v průběhu týdnů až měsíců. Lékař pravděpodobně doporučí analgetika a další přípravky ke zmírnění bolesti, ale i otoku a hematomů. Tamponádu v nose je třeba ponechat 3 - 4 dny. Odejít do domácího léčení je možné již den po operaci. V závislosti na typu zákroku je nutné sádrovou fixaci po dobu 7 - 14 dnů.
Lékař může také individuálně doporučit tlakové masáže, které napomáhají hojení. Pracovní neschopnost trvá obvykle dva týdny, záleží na typu vykonávané práce. U fyzicky náročné aktivity doporučujeme setrvat v pracovní neschopnosti déle. V zimních měsících je třeba nos chránit před mrazem, má tendenci snáze omrznout. V létě naopak nos chráníme před opálením, které může způsobit nežádoucí pigmentaci opalovaného nosu.
Jak dlouho přetrvá výsledek plastické operace nosu?
Výsledek operace je trvalý, je však třeba mít na paměti, že konečný tvar nosu lze považovat za definitivní až přibližně rok od operace.
Komplikace korektivní operace nosu
Rhinoplastiku doprovázejí komplikace obvyklé pro ostatní chirurgické zákroky (infekce v ráně, zvýšené krvácení nebo nadměrné jizvení). Nastat však mohou i specifické problémy. Klient je nespokojen s výsledným tvarem nosu. To může být v některých případech pouze subjektivní vnímání nového vzhledu. Jindy se skutečně jedná o nezdařený výsledek operace. Podle typu deformity potom hovoříme o prasečím nebo papouščím nosu. Objevuje se také nadměrný pokles hrotu nosu, vpáčené nosní křídlo, nos ve tvaru skokanského můstku apod. Nutno podotknout, že reoperace nezdařeného výsledku je velmi náročná a obvykle se provádí až s ročním odstupem od původní operace.
Mohou se objevit také nejrůznější pooperační zúžení v dutině nosní, cysty a hypertrofické jizvy. V případě, že se vyskytne krvácení, zvýšená bolestivost, zarudnutí, nadměrná nebo neobvyklá sekrece z nosu, problémy s dýcháním nebo jiné, neočekávané příznaky, je třeba neprodleně konzultovat s operatérem.