Zbavit se nadměrného pocení nebývá v některých případech snadné. Selhává dokonalá hygiena i nejrůznější antiperspiranty? Zbavit se tohoto nepříjemného jevu lze velmi efektivně - aplikací botulotoxinu A.
Jak zabraňuje botulotoxin pocení?
Botulotoxin, známý jako klobásový jed, je látka, kterou produkuje bakterie Clostridium botulinum. Botulotoxin se váže k nervovým zakončením potních žláz a blokuje tak uvolňování chemického působku, který způsobuje produkci potu. Tímto mechanismem je potlačeno nadměrné pocení. Botulotoxin lze aplikovat do různých oblastí, především do dlaní, podpaží, plosky nohou, obličeje a čela, zátylku, třísel nebo bederní krajiny.
Podstoupit aplikaci botulotoxinu nesmí těhotné a kojící maminky a lidé trpící některými nervovými poruchami. Kontraindikací je také alergie na některé složky přípravku a poruchy krevní srážlivosti. Neúčinná bude metoda u lidí, kteří prodělali onemocnění botulismus (otravu botulotoxinem). Toto onemocnění se v našich podmínkách vyskytuje velmi sporadicky.
Před zákrokem
Zákrok nevyžaduje zvláštní přípravu, lékař pouze zhodnotí, zda je metoda pro klienta vhodná, eventuálně nabídne jinou alternativu. V případě intenzivního celkového pocení je z důvodu vyloučení některých dalších onemocnění pacient poslán na komplexní interní vyšetření. Pokud u klienta v minulosti proběhla alergická reakce na některý z dezinfekčních prostředků, je třeba o tom lékaře informovat. Stejně tak o prodělaných závažných onemocněních. Pokud podstupuje klient tento typ léčby nadměrného pocení opakovaně, je třeba lékaře informovat, kdy naposledy vám byl botulotoxin aplikován.
Průběh aplikace botulotoxinu
Kam přesně bude botulotoxin aplikován, určí lékař za pomoci jodo-škrobového testu, který může po několik dní zanechat modré zabarvení kůže. Bolestivost zákroku je určena místem aplikace. Zatímco dlaně nebo podpaží se obvykle obejdou bez podání anestetik, aplikace botulotoxinu do chodidel bývá bolestivá a vyžaduje analgosedaci. Nejprve se ošetřovaná plocha pečlivě odezinfikuje a následně lékař aplikuje tenkou jehličkou botulotoxin do požadovaného místa, obvykle v rozestupech 1 cm2. Vlastní ošetření trvá několik minut až desítek minut, v závislosti na rozsahu ošetřované oblasti.
Po aplikaci botulotoxinu
Zákrok je nenáročný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci, je možné ihned se zařadit do běžného života. Nicméně pokud proběhla aplikace do obličeje, čtyři hodiny po ošetření by se nemělo lehat, aby botulotoxin neprosákl tkáněmi na nežádoucí místa. V případě ošetření dlaní je třeba alespoň 24 hodin neřídit nebo nezatěžovat dlaně fyzickou námahou. Ošetřená místa by se neměla škrábat a třít. Také je doporučeno týden vynechat návštěvu kosmetiky, solária nebo masáže ošetřené oblasti.
Jaký je výsledek aplikace botulotoxinu a jak dlouho přetrvá?
Účinek botulotoxinu nastupuje během 2 -10 dnů. Výsledek omezení pocení přetrvá 7 - 12 měsíců, někdy i déle. Jedná se o individuální záležitost. Může se stát, že botulotoxin nebyl aplikován ke všem potním žlázkám. V takovém případě je možná následná aplikace do požadované oblasti.
Komplikace aplikace botulotoxinu
Zákrok je bezpečný, přesto se mohou ve vzácných případech objevit komplikace. Někdy se objevují symptomy podobné chřipce, zarudnutí či modřinka v místě vpichu nebo přechodné oslabení svalů. Může se také objevit alergie na botulotoxin. V takovém případě již nebude klient moci v budoucnu ošetření nadměrného pocení touto metodou podstoupit. V případě výskytu komplikací je nutné informovat lékaře, který je pomůže řešit.