Kýla, též hernie, vzniká jako vychlípení střevní kličky, předstěry nebo tuku skrze otvor, kýlní branku, ve stěně břišní. Kýlní vak je kryt pobřišnicí a jeví se pod kůží jako bulka. Kýly častěji postihují muže a v některých případech mohou vést k ohrožení na životě.
Příčiny kýly
Kýly vznikají buď jako vrozené nebo získané. Pokud se v rodině objevila kýla u sourozenců nebo rodičů, zvyšuje se riziko vzniku kýly i u vás. Ukazuje se, že na vině při vzniku kýly by mohla být i vrozená méněcennost vazivových tkání.
Dělení kýly
Vrozená kýla
Tato kýla vzniká během nitroděložního vývoje, přičemž riziko zvyšuje nedonošenost dítěte. Kýla může být patrná ihned po narození nebo se projeví až během prvních let života. Vrozená kýla se objevuje v poměru 1:9 v neprospěch chlapců.
Získaná kýla
Získaná kýlya se vytváří v průběhu života. Podílí se na nich veškeré situace, kdy dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku. Především při zácpě, těhotenství, obezitě a těžké fyzické práci. U mužů se objevuje při zvětšení prostaty. Získaná kýla se také může vytvořit v důsledku chronického kašle, nadměrného zajizvení v dutině břišní po předchozích operacích nebo při nádorech a vzácněji i po úrazech.
Příznaky kýly
Hlavním příznakem kýly je bulka, kterou si postižený může nahmatat v pupíku, třísle, stehně apod. Obvykle ji lze mírným tlakem zatlačit zpět do dutiny břišní. Někdy se vyskytuje bolestivost, jindy může být zcela bezpříznaková. Kýla nemusí být hmatná vždy. Někdy jen v případě zvýšení nitrobřišního tlaku. U obézních se může stát, že kýlu není možné nahmatat. Projevuje se pouze bolestivostí, typicky po námaze. V některých případech způsobuje nadýmání a zažívací obtíže. Neléčená kýla se postupem času zvětšuje a již ji není možno tak snadno zastrčit zpět pod stěnu dutiny břišní.
Typy kýl
Jednotlivé typy rozlišujeme podle toho, jakou kýlní brankou se protlačují.
Tříselná kýla
Objevuje se v místě tříselného kanálu, kde je oslabená břišní stěna. Zvláště pak u mužů, kde tímto kanálem vedou chámovody. U žen se objevuje u jednoho z děložních vazů. Tříselná kýla se vyskytuje u mužů ve 2-3 %, u žen pouze v 0,2-0,5 %. Současně tvoří až tři čtvrtiny všech kýl. Příznakem tříselné kýly, která může u mužů z tříselného kanálu zasahovat až do šourku, bývají bodavé a pálivé bolesti v tříselné krajině, na horní straně stehna nebo v šourku.
Pupeční kýla
Vyskytují se v oblasti pupíku a jeho nejbližším okolí. Nejčastěji se jedná o vrozený problém, postihuje 10-20 % novorozenců. Ve většině případů se do dvou let věku branka spontánně uzavře.
Kýla nadbřišková
Tento typ kýly se objevuje mezi úponem obou přímých břišních svalů. Často ji nacházíme u osob, které trápí rozestup přímých břišních svalů, tzv. Diastáza, například po prodělaném těhotenství. Může však být také vrozená.
Kýla stehenní
Pokud je kýla uložena pod tříselným vazem a je možné ji nahmatat vepředu na horním konci stehna, bývá označována jako kýla stehenní. Postihuje nejčastěji ženy vyššího věku a bývá menší velikosti. U této kýly hrozí poměrně často její komplikace, tzv. uskřinutí.
Kýla brániční
Hovoříme o ní v případě průniku střevní kličky nebo tuku brankou bránice. Kýlní vak se tak vytlačuje do mezihrudí. Kromě těchto základních typů kýl existuje řada dalších druhů. Nicméně ty se vyskytují spíše zřídka. Samostatnou kapitolou jsou kýly vnitřní, kdy se střevo vychlipuje uvnitř dutiny břišní do výběžků pobřišnice.
Jak se diagnostikuje kýla?
Prvním krokem je vyšetření břicha pohmatem, kdy se lékař pokusí nahmatat bulku a zasunout ji do dutiny břišní, eventuálně nahmatá i štěrbinu, kterou kýla prostupuje. Někdy je kýla natolik zjevná, že již není třeba dalších vyšetření. Jindy je nález nejasný a lékař musí rozlišit, zda se nejedná o zvětšenou mízní uzlinu, nádor nebo např. křečovou žílu. V takovém případě doporučí ultrazvukové, zcela výjimečně CT nebo rentgenové vyšetření střev.
Komplikace kýly
Mnoho lidí žije s kýlou řadu let, aniž by ji řešili. Přesto však mohou nastat závažné komplikace, které by mohly nositele kýly ohrozit na životě. Taková situace nastává v okamžiku, kdy štěrbina, kterou prostupuje střevní klička, je příliš úzká a dochází k zaškrcení střeva. To se přestává prokrvovat, odumírá a rozvíjí se neprůchodnost střev. Uskřinutá kýla se může objevit zcela náhle, nelze ji zatlačit zpět do břicha, provází ji intenzivní bolest zvracení a schvácenost. Tento stav vždy vyžaduje akutní operaci. Čím déle kýlu ponecháte bez léčby, tím více jí dáváte možnost se zvětšovat a zvyšujete riziko vážných komplikací.